Motto

Wpisy archiwalne

Statystyka wejść

Odwiedzin dzisiaj: 92

Wałcz

Boże Narodzenie 2015

Zasiadając w wigilijny wieczór przy stole przykrytym białym obrusem i wpatrując się w płomyk świecy, budujemy nowy świat, odkrywamy nieprzemijające wartości oraz budzimy w sobie wolę walki o miłość, która rozproszy ciemności grzechu… Piękny jest ten wieczór – smak białego opłatka, radosny śpiew kolęd, zapach leśnego drzewka. Najważniejsze jest jednak, że po raz wtóry rodzi się nadzieja i że Ten, który mówi: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem” przychodzi do wszystkich bez wyjątku…

Błogosławionych świąt Bożego Narodzenia życzy Komandoria Polska Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy.

Czytaj więcej

Bo lubię pomagać! Szkolenie wolontariuszy z Janikowa w parafii w Markowicach

Sobota 17 października 2015 roku upłynęła pod znakiem zielonego krzyża i szkolenia praktycznego z udzielania pierwszej pomocy, które odbyło się w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw w Markowicach. Poprowadził je o. Grzegorz Badziąg ze zgromadzenia braci mniejszych kapucynów z Wałcza, razem ze swoimi podopiecznymi, a szkoliła się młodzież z Janikowa, działająca w wolontariacie przy parafii bł. Michała Kozala. Zajęciom przyglądała się markowicka młodzież, która również pragnie przejść takie szkolenie. Wśród młodych ludzi jest wiele osób, które chcą się angażować w pomoc drugiemu człowiekowi, lecz nie mają wiedzy, jak to robić. I właśnie celem takich zajęć jest przygotowanie młodych ludzi do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, o którą tak trudno na naszych ulicach. Jak mogliśmy usłyszeć z ust o. Grzegorza – największą satysfakcją dla osoby udzielającej pomocy jest wdzięczność i słowa podziękowania za uratowanie życia.

Dziękujemy wolontariuszom z Wałcza za pomoc przy szkoleniu, dziękujemy również panu sołtysowi Dawidowi Nowakowi za udostępnienie sali do przeprowadzenia zajęć.

DSCF5201 DSCF5313 DSCF5327 DSCF5393 DSCF5328 DSCF5492

MDP St. Lazarus na zabezpieczeniu „I Trudnego Półmaratonu św. Huberta”

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza St. Lazarus, Zakonu św. Łazarza w Wałczu, wzięła udział w współzabezpieczniu „I Trudnego Półmaratonu św. Huberta” w Starej Łubiance. Imprezę obsługiwało 15 medyków o różnych kwalifikacjach medycznych, 4 ambulanse oraz ambulatorium polowe. Cieszyliśmy się, że wspólnymi siłami daliśmy radę objąć opieką medyczną oraz duchową prawie 500 osób uczestniczących w tym wydarzeniu. Służbę pełnili m.in. ratownicy MDP: Damian Marchlewski, Paweł Nowak, Jakub Bielawa, ratownik KPP br. Grzegorz Badziąg, a także Rafał Hnat z PSP w Wałczu.

Zdjęcie-0025

Inwestytura i Kapituła Generalna 2015 – Teplá

W dniach od 11 do 13 września 2015 roku, do klasztoru Norbertanów w Tepli, zjechali się członkowie Komandorii, wchodzących w skład Wielkiego Przeoratu Czech, Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy. W piątek, 11 września o godzinie 18.00, miała miejsce Wigilia, na której nowo przyjmowani członkowie Zakonu Lazarytów składali śluby. W sobotę, 12 września, w godzinach przedpołudniowych, zebrali się członkowie Kapituły. Omawiano sprawy bieżące Przeoratu, a poszczególne Komandorie składały sprawozdania ze swojej działalności. O godzinie 15.30 odbyła się uroczysta Msza św. z Inwestyturą, na której do Zakonu zostali przyjęci: Andrzej Mamys BLJ, Rafał Szmyd BLJ, Sylwia Trojanowska DLJ-J, Bogdan Kuliga KLJ i Piotr Sobolewski KLJ-J z Polski, a także czterech współbraci z Czech. Do stopnia SChLJ awansowany został ks. Sławomir Bar. Z rycerskim pozdrowieniem – Atavis et armis witamy nowych Braci i Siostrę w naszej Lazaryckiej wspólnocie. Naszym braciom Czechom serdecznie dziękujemy za życzliwe przyjęcie i możliwość przeżycia tych chwil w tak uroczym i historycznie ciekawym miejscu, jakim jest Klasztor Norbertanów w Tepli koło Mariańskich Łaźni. W niedzielę, 13 września, po Mszy św. i indywidualnym zwiedzaniu przepięknych okolic, pozostali współbracia rozjechali się do domów.

Teplá to niewielkie miasteczko w zachodnich Czechach, położone nad rzeką o takiej samej nazwie. Najcenniejszym jego zabytkiem jest właśnie znajdujący się w odległości około 2 km od centrum Klasztor Norbertanów (Premonstratensów). Świątynia ta została założona w 1193 roku, przez czeskiego szlachcica Hroznata, w podziękowaniu papieżowi za zwolnienie go od udziału w trzeciej wyprawie krzyżowej. Przez stulecia klasztor stanowił duchowe, kulturowe, naukowe i gospodarcze centrum regionu. Po II wojnie światowej został przekształcony w koszary, w których stacjonowała armia czechosłowacka. W ręce Norbertanów opactwo powróciło dopiero pod koniec XX wieku. Obecnie odrestaurowany i otoczony malowniczym parkiem klasztor, udostępniony jest dla turystów.

DSC_9766a DSC_9836a DSC_9874a DSC_9878a DSC_9926a DSC_9936a DSC_9986a DSC_0156a DSC_0146a DSC_0150a

Dni Grunwaldu 2015

W dniach od 15 do 19 lipca 2015 roku, odbyły się DNI GRUNWALDU. Jak co roku, w kolejnej już rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, w Chorągwi Pomorza Zachodniego Księcia Kazimierza V, byli obecni również Lazaryci. Przez te dni w specjalnej kaplicy polowej, Kapelan Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy, O. Grzegorz Badziąg OFMCap, SChLJ-J, CMLJ, BMLJ, BCrLJ, sprawował Msze św. wraz z sakramentem pojednania. Łącznie opieką duchową było objętych ponad 150 osób. Ponadto udzielił specjalnego błogosławieństwa uczestnikom inscenizacji na „polu grunwaldzkim” przez bitwą.

haczow_przyjecie_ognisko006 10924183_10206075917635992_9158971988739459293_o 11703423_10203387143678871_4401327502542260837_o

Spotkanie Lazarytów w Wałczu

W dniu 9 kwietnia 2015 roku w Wałczu, odbyło się robocze spotkanie przedstawicieli Komandorii Polskiej Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy w osobach Baliwa Krzysztofa Polasik-Lipińskiego KLJ-J, Kapitularza Piotra Badziąga KLJ-J, Jerzego Sołtysa SBLJ i Andrzeja Mamysa EsqLJ z Dyrektorem Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej księdzem Tomaszem Rodą i Wicestarostą Powiatu Wałeckiego panią Jolantą Wegner. Celem spotkania było wstępne omówienie możliwości współpracy na rzecz osób potrzebujących z terenu Powiatu Wałeckiego.

20150409_11452120150409_114346a

Czytaj więcej

Młodzi Lazarscy wolontariusze wspierają najuboższych mieszkańców Wałcza

Młodzi Lazarscy wolontariusze jak co roku, zaangażowali się w pomoc dla najuboższych i najbardziej potrzebujących mieszkańców Wałcza. Wspólnie z wolontariuszami z Caritas, w okolicznych marketach, zorganizowali zbiórkę żywności oraz środków chemicznych. Klienci marketów wykazali się dużą wrażliwością i bardzo czynnie włączyli się w tą piękną ideę.

IMG_2526 IMG_2525

Lazaryści u Ordynariusza Koszalińsko-Kołobrzeskiego ks. Biskupa Edwarda Dajczaka

3 marca 2015 roku, członkowie Komandorii Polskiej Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy w osobach Baliwa Komandorii Polskiej Krzysztofa Polasik-Lipińskiego KLJ-J i Andrzeja Mamysa EsqLJ, spotkali się z J.E. ks. bp. Edwardem Dajczakiem. Celem wizyty była chęć przedstawienia wyzwań, które obecne czasy stawiają przed Zakonem Lazarystów, a także prośba o wyrażenie zgody na tworzenie struktur i działanie na terenie Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Za poświęcony czas i dużą życzliwość serdecznie dziękujemy Księdzu Biskupowi.

DSC_8494a DSC_8498a DSC_8520a

 

Czytaj więcej

Szkolenie medyczne dla młodzieży w Wałczu

W dniach 20 i 21 lutego 2015 roku w Klasztorze Ojców Kapucynów w Wałczu, odbyło się szkolenie medyczne dla młodzieży z Wałcza i z Janikowa. Młodzi ludzie z Janikowa przyjechali do Wałcza ze swoim opiekunem ks. Marcinem Kwiatkowskim. Szkolenie prowadził o. Grzegorz Badziąg OFMCap, oraz lekarz medycyny Krzysztof Moks. Uczestnicy napisali na jego zakończenie test sprawdzający. Czekają ich jeszcze ćwiczenia oraz egzamin.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Objęcie patronatem Komandorii Polskiej Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Wałczu

Komandoria Polska Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy, objęła patronatem Lazarystów Młodzieżową Drużynę Pożarniczą, działającą przy Zespole Szkół nr 4 w Wałczu. W dniu 16 stycznia 2015 roku, baliw Komandorii Polskiej Krzysztof Polasik-Lipiński KLJ-J i kapitularz Piotr Badziąg KLJ-J, w towarzystwie opiekuna Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej „St. Lazarus” ojca Grzegorza Badziąga SChLJ-J, złożyli oficjalne pismo na ręce Pani dyrektor. Ta kilkudziesięcioosobowa grupa młodych ludzi, ze swoim duchowym przewodnikiem ojcem Grzegorzem Badziągiem, to bardzo aktywny i widoczny w Wałczu wolontariat. Jest on świetnym narzędziem kształtującym wśród młodych ludzi właściwe postawy i wrażliwość społeczną.

DSC_8348a DSC_8355a  DSC_8371a  DSC_8367a