Motto

Wpisy archiwalne

Statystyka wejść

Odwiedzin dzisiaj: 92

Poznań

Uroczystości 1050-lecia Chrztu Polski w Środzie Wlkp w Archidiecezji Poznańskiej

W czwartek, 14 kwietnia 2016 r., członkowie i postulanci Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy z terenu Wielkopolski, zorganizowali uroczyste obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. O godzinie 20.00, w Kolegiacie w Środzie Wielkopolskiej, odbyła się solenna Msza św., którą sprawował ks. Adrian Przybecki ChLJ. W okolicznościowym kazaniu przypomniał on początki Kościoła w Polsce i polskiej państwowości, które miały miejsce na wielkopolskiej ziemi. Czytanie mszalne przygotował dr Robert Sobków BLJ, a do liturgii posługiwał postulant Maciej Rosochowaty EsqLJ. Czytaj więcej

Boże Narodzenie 2015

Zasiadając w wigilijny wieczór przy stole przykrytym białym obrusem i wpatrując się w płomyk świecy, budujemy nowy świat, odkrywamy nieprzemijające wartości oraz budzimy w sobie wolę walki o miłość, która rozproszy ciemności grzechu… Piękny jest ten wieczór – smak białego opłatka, radosny śpiew kolęd, zapach leśnego drzewka. Najważniejsze jest jednak, że po raz wtóry rodzi się nadzieja i że Ten, który mówi: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem” przychodzi do wszystkich bez wyjątku…

Błogosławionych świąt Bożego Narodzenia życzy Komandoria Polska Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy.

Czytaj więcej

Święto Patrona Zakonu Lazarytów w Bydgoszczy

W piątek, 18 grudnia, w Sanktuarium Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, kawalerowie Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy oraz członkowie Stowarzyszenia, obchodzili święto swojego Patrona, które przypadało dzień wcześniej. Uroczystej Liturgii przewodniczył ordynariusz bydgoski ks. bp Jan Tyrawa, w koncelebrze księdza kapelana Józefa Kubalewskiego SChLJ i sympatyków Zakonu – księdza Wojciecha Przybyły – dyrektora Caritas i księdza Mirosława Pstrągowskiego – proboszcza parafii św. Łukasza w bydgoskim Fordonie. W homilii Pasterz Diecezji nawiązał do czasów średniowiecza, kiedy powstawały zakony mające na celu opiekę nad pielgrzymami, ochronę Grobu Bożego, czy też udział w krucjatach. Odniósł się też do czasów współczesnych i potrzeby wypełniania przestrzeni przez tego typu stowarzyszenia czy organizacje. W trakcie Mszy św. do postulatu zostało przyjętych 4 nowych członków – jedna siostra i trzech braci, których rycerskim zawołaniem „Atavis et armis” pozdrawiamy. Po uroczystym nabożeństwie, członkowie Zakonu i Stowarzyszenia, postulanci i zaproszeni goście wzięli udział w spotkaniu opłatkowym z Biskupem Bydgoskim.

Czytaj więcej

Ks. Bp Athanasius Schneider w Poznaniu

We wtorek, 18 sierpnia w Poznaniu, odbyła się Msza św. pontyfikalna w rycie trydenckim, którą sprawował J.E. Ks. Biskup Atanazy Schneider, biskup pomocniczy Archidiecezji Astana w Kazachstanie. Funkcję Prezbitera Asystenta pełnił członek naszego zakonu – ks. Adrian Przybecki ChLJ, a do Mszy św. posługiwało dwóch naszych postulantów – Aleksander Barszczewski EsqLJ i Maciej Rosochowaty EsqLJ. W Najświętszej Ofierze uczestniczyli także współbracia – Robert Sobków BLJ i Rafał Sobków BLJ. Po Mszy św., w Pałacu Działyńskich, miało miejsce spotkanie z Biskupem. Następnego dnia, ks. Adrian Przybecki ChLJ i Maciej Rosochowaty EsqLJ reprezentowali Zakon Lazarytów w Licheniu, gdzie bp Atanazy uczestniczył w warsztatach liturgicznych i sprawował Mszę św. pontyfikalną.

mediafile-hfYF3Jr7J11-50 mediafile-hfYF3Jr7J11-6mediafile-hfYF3Jr7J11-15

Czytaj więcej

Przyjęcie w Poznaniu do postulatu Zakonu nowego członka

W środę, 25 lutego 2015 roku, w Sanktuarium Najświętszej Krwi Pana Jezusa przy ul. Żydowskiej 34 w Poznaniu, odbyło się przyjęcie do postulatu Zakonu nowego członka – dra Łukasza Kowalczyka. Uroczystą Mszę św. odprawił proboszcz parafii i kustosz Sanktuarium ks. prof. kan. Leszek Wilczyński. We Mszy św. z ramienia Zakonu uczestniczyli ks. Adrian Przybecki ChLJ i Robert Sobków BLJ.

IMAG0373 IMAG0376 IMAG0380 IMAG0386

Lazaryści u Metropolity Poznańskiego ks. abp. Stanisława Gądeckiego

W sobotę 31 stycznia 2015 roku, przedstawiciele Komandorii Polskiej Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy – Baliw Komandorii Polskiej Krzysztof Polasik-Lipiński KLJ-J, Kapitularz Piotr Badziąg KLJ-J, Robert Sobków BLJ, ks. Adrian Przybecki ChLJ i Andrzej Mamys EsqLJ, spotkali się z J.E. ks. abp. Stanisławem Gądeckim. Celem wizyty była chęć przedstawienia zadań, które Zakon stawia sobie do realizacji, a także prośba o wyrażenie zgody na otwarcie Domu Zakonnego na terenie Archidiecezji Poznańskiej.

DSC_8446aDSC_8448a DSC_8450aDSC_8451a

 

Święto patronalne Zakonu św. Łazarza Bydgoszcz

W dniu 17 grudnia, w kościele p.w. Świętych Polskich  Braci Męczenników w Bydgoszczy, Kawalerowie, Damy i Kapelani  Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy oraz członkowie „Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy – Stowarzyszenie Katolickie”  obchodzili swoje święto. 17 grudnia jest dniem wspomnienia św. Łazarza. Podczas Mszy św., której przewodniczył ordynariusz bydgoski ks. bp Jan Tyrawa, zostało przyjętych do postulatu 14 nowych członków. Po uroczystym nabożeństwie, członkowie Zakonu, postulanci i zaproszeni goście wzięli udział w historycznym, pierwszym spotkaniu opłatkowym z biskupem ordynariuszem w Diecezji Bydgoskiej.

 

 

DSC_8234        Czytaj więcej

Kapituła Generalna 2014 – Hejnice

W dniach 12 – 14 września w miejscowości Hejnice odbyła się Kapituła Generalna Przeoratu Czech. W Kapitule tej uczestniczyli przedstawiciele Polskiej Komandorii . Kapituła została zorganizowana w Miedzynarodowym Centrum Duchowej Odnowy.

DSC_7740

Czytaj więcej