Motto

Wpisy archiwalne

Statystyka wejść

Odwiedzin dzisiaj: 92

Przemyśl

Gdy Rodzina Bardzo Pragnie Dziecka

W dniu 7 listopada 2016 r. za przyczyną Kapelana Komandorii Polskiej Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy, ks. dr Józefa BARA i Dyrektora Naczelnego Wojewódzkiego Szpitala im. św. O. PIO w Przemyślu, Pana Piotra CIOMPA  zostanie zorganizowana Konferencja Naukowa pt. „GDY RODZINA BARDZO PRAGNIE DZIECKA… Czy naprotechnologia może być nadzieją?”

Podczas konferencji zostaną zaprezentowane następujące tematy:

  • dr Maciej Barczentewicz, Lublin – Problem obniżonej płodności małżeńskiej -diagnostyka i leczenie w oparciu o metody naprawczej medycyny prokreacji,
  • dr hab. Jakub Pawlikowski, Lublin – Problemy etyczne w diagnozowaniu i leczeniu niepłodności,
  • dr Daria Mikuła-Wesołowska, MD NFPMC CFCE CFCP, Bielsko-Biała – Wprowadzenie w tematykę naprotechnologii. Model Creighton jako narzędzie diagnostyczne w NaProTECHNOLOGY,
  • ks. dr Tomasz Picur, Przemyśl – Naprotechnologia jako ocalenie naturalnego porzadku płodności
  • Świadectwa

Czytaj więcej

Centrum Hospicyjno – Opiekuńcze w Przemyślu

Zarząd Rycerskiego i Szpitalnego Bractwa św. Łazarza z Jerozolimy – Stowarzyszenie Katolickie utworzył CENTRUM HOSPICYJNO – OPIEKUŃCZE im. Świętego Łazarza z Jerozolimy „BETANIA”.

Centrum będzie zlokalizowane w Przemyślu przy ul. Słowackiego 85
po dokonaniu stosownej przebudowy.

 

Wsparcie dla tego dzieła prosimy kierować na konto w PKO BP o/Przemyśl

85 1020 4274 0000 1502 0068 4845 

Czytaj więcej

Lazaryci rodzinnie u św. Andrzeja Boboli w Strachocinie.

W dniu 17 września br. Lazaryci pielgrzymowali do Strachociny aby pokłonić się Świętemu Andrzejowi Boboli, prezbiterowi i męczennikowi, patronowi Polski

Andrzej urodził się 30 listopada 1591 r. w Strachocinie koło Sanoka. Pochodził ze szlacheckiej rodziny, bardzo przywiązanej do religii katolickiej. Nauki humanistyczne wstępne i średnie wraz z retoryką Andrzej pobierał w jednej ze szkół jezuickich, prawdopodobnie w Wilnie, w latach 1606-1611. Tu zdobył sztukę wymowy i doskonałą znajomość języka greckiego, co ułatwiło mu w przyszłości rozczytywanie się w greckich ojcach Kościoła i dyskusje z teologami prawosławnymi.

Czytaj więcej

Boże Narodzenie 2015

Zasiadając w wigilijny wieczór przy stole przykrytym białym obrusem i wpatrując się w płomyk świecy, budujemy nowy świat, odkrywamy nieprzemijające wartości oraz budzimy w sobie wolę walki o miłość, która rozproszy ciemności grzechu… Piękny jest ten wieczór – smak białego opłatka, radosny śpiew kolęd, zapach leśnego drzewka. Najważniejsze jest jednak, że po raz wtóry rodzi się nadzieja i że Ten, który mówi: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem” przychodzi do wszystkich bez wyjątku…

Błogosławionych świąt Bożego Narodzenia życzy Komandoria Polska Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy.

Czytaj więcej

Święto patronalne naszego stowarzyszenia – Przemyśl

Doroczne święto patronalne Rycerskiego i Szpitalnego Bractwa Świętego Łazarza z Jerozolimy – Stowarzyszenia Katolickiego odbyło się w br. w sobotę 12 grudnia w Katolickiej Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej „Oratorium” im. ks. bp. Jana Chrapka w Przemyślu przy ul. Basztowej. Świąteczne spotkanie członków, wolontariuszy, przyjaciół i sympatyków wspólnoty lazaryckiej rozpoczęła msza św., koncelebrowana przez kilku kapłanów pod przewodnictwem ks. bp. Stanisława Jamrozka w kaplicy tego ośrodka pobytu dziennego dzieci i młodzieży.

Czytaj więcej

Lazaryci w Kamieńcu Podolskim – Ukraina

W dniach od 4 do 6 grudnia 2015 r. odbył się wyjazd na Ukrainę do Kamieńca Podolskiego, który miał na celu pomoc charytatywną Polakom z okazji zbliżających się   Świąt Bożego Narodzenia. Zbiórkę darów zorganizowało Stowarzyszenia Przyjaciół Podola w Tarnowie oraz Rycerskie i Szpitalne Bractwo św. Łazarza z Jerozolimy-Stowarzyszenie Katolickie w Krośnie. Grupę krośnieńską reprezentowali Bartosz Panek, KLJ, Zbigniew Suchodolski prezes Stowarzyszenia św. Łazarza wraz z grupą wolontariuszy. W trakcie pobytu w Kamieńcu Podolskim zostaliśmy zaproszeni przez JE ks. bp Jana Niemca. Po przedstawieniu działalności naszego Stowarzyszenia otrzymaliśmy błogosławieństwo.

Czytaj więcej

Spotkanie z Abp Stanisławem BUDZIKIEM

19 czerwca br. przedstawiciele Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy zostali przyjęci przez abp. Stanisława Budzika, Metropolitę Lubelskiego. Podczas spotkania zostały omówione warunki działalności Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy na ternie Archidiecezji Lubelskiej. Po wspólnej modlitwie „Anioł Pański” został przekazany stosowny dokument zezwalający na rozpoczęcie działalności, na ręce Kapelana Komandorii ks. prałata Józefa Bara.

W imieniu Komandorii Polskiej Zakonu św. Łazarza dziękujemy  z zapewnieniem o modlitwie i ufnością, że nasza działalność będzie źródłem duchowych owoców i radości dla JE Metropolity Lubelskiego.

 

20150619_120444 20150622_10244920150619_120500

Rada Zakonu św. Łazarza

W dniu 12 czerwca br. w Bydgoszczy odbyło się spotkanie Rady Zakonu Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy. Podczas obrad zostały przygotowane regulacje zakonne, omówiono stan przygotowań do Kapituły Przeoratu i Kapituły Generalnej, która odbędzie się w 2016r. w Rzymie. Spotkanie odbyło się w siedzibie Heroldii Polskiej Zakonu św. Łazarza.

 

20150611_21403620150611_21410520150611_214115

Rekolekcje w Starej Wsi

W dniach 13–15 marca 2015 r. w kolegium jezuitów w Starej Wsi, członkowie i sympatycy zakonu przeżywali rekolekcje wielkopostne pod hasłem „Jezu, ufam Tobie”. Opieki duszpasterskiej dla rekolektantów podjął się, głosząc głębokie kazania i sprawując Msze św., kapelan polskiej komandorii zakonu ks. prał. dr Józef Bar SChLJ. Obecni odprawili także piątkowe nabożeństwo Drogi Krzyżowej, którego rozważania poprowadził komandor polskiej komandorii zakonnej Jan Szmyd KLJ, i wysłuchali kilku nauk i konferencji, związanych z szeroko pojętym charyzmatem swojej posługi.

Zagadnienie postrzegania miłosierdzia Bożego, a także kwestie form kultu tego przymiotu Bożego rozwinęła w pierwszej i drugiej konferencji s. dr Marietta (Elżbieta Kruszewska) z tarnowskiego domu Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Katechetyczny wymiar miłosierdzia Bożego zaprezentował w trzeciej konferencji wikariusz parafii św. Wawrzyńca w Rymanowie ks. Tomasz Węgrzyński. Z kolei autor czwartej konferencji zapoznał uczestników z przeszłością, tradycją i współczesnością Lazarytów na świecie ze szczególnym uwzględnieniem ziem polskich.

Rekolekcje stały się znakomitą okazją do podziękowania za posługę kapłańską oraz złożenia życzeń imieninowych ks. prał. Józefowi Barowi, a także przekazania mu w darze stuły z emblematami lazaryckimi. Ponadto przyjęto do postulatu zakonnego cztery osoby.

Rekolekcje (1) Rekolekcje (6)DSC_0557
Czytaj więcej

Dzień św. Łazarza

„Łazarz był bratem Marii i Marty. Mieszkali razem w Betanii, na wschodnim zboczu Góry Oliwnej. Chrystus darzył ich swoją przyjaźnią i bywał w ich domu. Kiedy Łazarz zmarł i został pochowany, Jezus przybył do Betanii i wskrzesił go” (J 11, 1-44).

17 grudnia, u progu ostatniego tygodnia Adwentu, dzielącego nas od świąt Bożego Narodzenia, Kościół czci i wspomina świętego Łazarza. Postać to niezwykła i zupełnie wyjątkowa. To właśnie nad jego grobem płacze Chrystus. To właśnie on jest żywym świadectwem Bożej chwały i mocy, potężnego cudu wskrzeszenia z martwych, który ma przekonać nawet najbardziej zatwardziałych, o mesjańskim posłannictwie Jezusa.

Delegatura Podkarpacka Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy oraz Stowarzyszenie Katolickie, Rycerskie i Szpitalne Bractwo św. Łazarza z Jerozolimy działające na terenie Archidiecezji Przemyskiej i Diecezji Rzeszowskiej w dniu 13 grudnia obchodziły swoje święto patronalne. Msza św. której głównym celebransem był J.E. ks. bp. Adam Szal zapoczątkowała obchody tego święta. Podczas tej Mszy św. swoje ślubowanie złożyli nowi wolontariusze. Ponadto została zaprezentowana nasza działalność i zostały wręczone okolicznościowe statuetki dla osób wspierających naszą działalność oraz podziękowania dla najbardziej aktywnych wolontariuszy.

fot. Andrzej Józefczyk Redaktor Tygodnika „Nowe Podkarpacie”

 

 

Dzień św. Łazarza 13) Dzień św. Łazarza 15) Czytaj więcej