Motto

Wpisy archiwalne

Statystyka wejść

Odwiedzin dzisiaj: 92

Krosno

Inwestytura i Kapituła Generalna Zakonu Lazarytów w Rzymie 14 – 15.10.2016.

W dniach od 14 do 15 października 2016 roku do Roma Aeterna (Wiecznego Miasta), zjechali się przedstawiciele Przeoratów Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy obediencji orleańskiej, z całego świata. W piątek, 14 października, w godzinach przedpołudniowych, miała miejsce Rada Prezesów (czyli Władz Zakonu), w której uczestniczyli Baliw i Kanclerz Wielkiego Przeoratu Polski. Wigilia miała miejsce w godzinach wieczornych; na niej nowo przyjmowani członkowie Zakonu Lazarytów składali śluby. W sobotę, 15 października, w godzinach przedpołudniowych odbyła się Kapituła Generalna Zakonu. Uczestniczyli w niej Baliw i Kanclerz Przeoratu Polski, Komandor i Kapelan Komandorii Kujawsko-Pomorskiej i Rycerze. Czytaj więcej

Obchody 32. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W niedzielę, 23 października, w Sanktuarium Nowych Męczenników na bydgoskich Wyżynach, przedstawiciele Wielkiego Przeoratu Polski Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy, wzięli udział w uroczystej Eucharystii, sprawowanej przez bp. Jana Tyrawę, Ordynariusza Bydgoskiego. Pasterz diecezji przewodniczył Mszy św., podczas której wspominano 32. rocznicę męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności, modląc się jednocześnie o jego rychłą kanonizację. Czytaj więcej

Lazaryci rodzinnie u św. Andrzeja Boboli w Strachocinie.

W dniu 17 września br. Lazaryci pielgrzymowali do Strachociny aby pokłonić się Świętemu Andrzejowi Boboli, prezbiterowi i męczennikowi, patronowi Polski

Andrzej urodził się 30 listopada 1591 r. w Strachocinie koło Sanoka. Pochodził ze szlacheckiej rodziny, bardzo przywiązanej do religii katolickiej. Nauki humanistyczne wstępne i średnie wraz z retoryką Andrzej pobierał w jednej ze szkół jezuickich, prawdopodobnie w Wilnie, w latach 1606-1611. Tu zdobył sztukę wymowy i doskonałą znajomość języka greckiego, co ułatwiło mu w przyszłości rozczytywanie się w greckich ojcach Kościoła i dyskusje z teologami prawosławnymi.

Czytaj więcej

Boże Narodzenie 2015

Zasiadając w wigilijny wieczór przy stole przykrytym białym obrusem i wpatrując się w płomyk świecy, budujemy nowy świat, odkrywamy nieprzemijające wartości oraz budzimy w sobie wolę walki o miłość, która rozproszy ciemności grzechu… Piękny jest ten wieczór – smak białego opłatka, radosny śpiew kolęd, zapach leśnego drzewka. Najważniejsze jest jednak, że po raz wtóry rodzi się nadzieja i że Ten, który mówi: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem” przychodzi do wszystkich bez wyjątku…

Błogosławionych świąt Bożego Narodzenia życzy Komandoria Polska Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy.

Czytaj więcej

Szlachetna Paczka w Krośnie

Jak co roku wolontariusze Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy przystąpili do ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”.  W tym roku wybrana została rodzina z powiatu brzozowskiego. Jej sytuacja materialna nie mogła zostać nie zauważone przez naszych wolontariuszy. Wszystkie potrzeby zgłoszone przez animatora rodziny zostały przekazane a w sprawie pralki pomogli strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzozowie.

Czytaj więcej

Święto patronalne naszego stowarzyszenia – Przemyśl

Doroczne święto patronalne Rycerskiego i Szpitalnego Bractwa Świętego Łazarza z Jerozolimy – Stowarzyszenia Katolickiego odbyło się w br. w sobotę 12 grudnia w Katolickiej Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej „Oratorium” im. ks. bp. Jana Chrapka w Przemyślu przy ul. Basztowej. Świąteczne spotkanie członków, wolontariuszy, przyjaciół i sympatyków wspólnoty lazaryckiej rozpoczęła msza św., koncelebrowana przez kilku kapłanów pod przewodnictwem ks. bp. Stanisława Jamrozka w kaplicy tego ośrodka pobytu dziennego dzieci i młodzieży.

Czytaj więcej

Lazaryci w Kamieńcu Podolskim – Ukraina

W dniach od 4 do 6 grudnia 2015 r. odbył się wyjazd na Ukrainę do Kamieńca Podolskiego, który miał na celu pomoc charytatywną Polakom z okazji zbliżających się   Świąt Bożego Narodzenia. Zbiórkę darów zorganizowało Stowarzyszenia Przyjaciół Podola w Tarnowie oraz Rycerskie i Szpitalne Bractwo św. Łazarza z Jerozolimy-Stowarzyszenie Katolickie w Krośnie. Grupę krośnieńską reprezentowali Bartosz Panek, KLJ, Zbigniew Suchodolski prezes Stowarzyszenia św. Łazarza wraz z grupą wolontariuszy. W trakcie pobytu w Kamieńcu Podolskim zostaliśmy zaproszeni przez JE ks. bp Jana Niemca. Po przedstawieniu działalności naszego Stowarzyszenia otrzymaliśmy błogosławieństwo.

Czytaj więcej

Spotkanie z abp. Wacławem Depo Metropolitą Częstochowskim

8 grudnia 2015 roku, przedstawiciele Komandorii Polskiej Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy zostali przyjęci przez abp. Wacława Depo, Metropolitę Częstochowskiego. Podczas spotkania Komandor Jan Szmyd KLJ i baliw Krzysztof Polasik-Lipiński KLJ-J przedstawili Ordynariuszowi Częstochowskiemu kierunki działania Zakonu Lazarytów w Polsce. Za bardzo życzliwe przyjęcie i poświęcony czas, z Lazarskim zawołaniem – Atavis et Armis, składamy JE ks. Arcybiskupowi serdeczne podziękowania.

Czytaj więcej

Inwestytura i Kapituła Generalna 2015 – Teplá

W dniach od 11 do 13 września 2015 roku, do klasztoru Norbertanów w Tepli, zjechali się członkowie Komandorii, wchodzących w skład Wielkiego Przeoratu Czech, Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy. W piątek, 11 września o godzinie 18.00, miała miejsce Wigilia, na której nowo przyjmowani członkowie Zakonu Lazarytów składali śluby. W sobotę, 12 września, w godzinach przedpołudniowych, zebrali się członkowie Kapituły. Omawiano sprawy bieżące Przeoratu, a poszczególne Komandorie składały sprawozdania ze swojej działalności. O godzinie 15.30 odbyła się uroczysta Msza św. z Inwestyturą, na której do Zakonu zostali przyjęci: Andrzej Mamys BLJ, Rafał Szmyd BLJ, Sylwia Trojanowska DLJ-J, Bogdan Kuliga KLJ i Piotr Sobolewski KLJ-J z Polski, a także czterech współbraci z Czech. Do stopnia SChLJ awansowany został ks. Sławomir Bar. Z rycerskim pozdrowieniem – Atavis et armis witamy nowych Braci i Siostrę w naszej Lazaryckiej wspólnocie. Naszym braciom Czechom serdecznie dziękujemy za życzliwe przyjęcie i możliwość przeżycia tych chwil w tak uroczym i historycznie ciekawym miejscu, jakim jest Klasztor Norbertanów w Tepli koło Mariańskich Łaźni. W niedzielę, 13 września, po Mszy św. i indywidualnym zwiedzaniu przepięknych okolic, pozostali współbracia rozjechali się do domów.

Teplá to niewielkie miasteczko w zachodnich Czechach, położone nad rzeką o takiej samej nazwie. Najcenniejszym jego zabytkiem jest właśnie znajdujący się w odległości około 2 km od centrum Klasztor Norbertanów (Premonstratensów). Świątynia ta została założona w 1193 roku, przez czeskiego szlachcica Hroznata, w podziękowaniu papieżowi za zwolnienie go od udziału w trzeciej wyprawie krzyżowej. Przez stulecia klasztor stanowił duchowe, kulturowe, naukowe i gospodarcze centrum regionu. Po II wojnie światowej został przekształcony w koszary, w których stacjonowała armia czechosłowacka. W ręce Norbertanów opactwo powróciło dopiero pod koniec XX wieku. Obecnie odrestaurowany i otoczony malowniczym parkiem klasztor, udostępniony jest dla turystów.

DSC_9766a DSC_9836a DSC_9874a DSC_9878a DSC_9926a DSC_9936a DSC_9986a DSC_0156a DSC_0146a DSC_0150a

Wspomnienie NMP z Góry Karmel

W 1607 roku doszło do bardzo ważnego wydarzenia w dziejach Zakonu św.  Łazarza. Na zasadzie unii personalnej połączono Zakon  św.  Łazarza z Królewskim  Zakonem Najświętszej Marii Panny z Góry Karmel który tak jak Bracia  Najświętszej  Maryi  Panny z Góry Karmel  -Karmelici obrał  sobie Maryję za patronkę.

1607-szkaplerz_20

Czytaj więcej