Motto

Wpisy archiwalne

Statystyka wejść

Odwiedzin dzisiaj: 92

Brzozów

Boże Narodzenie 2015

Zasiadając w wigilijny wieczór przy stole przykrytym białym obrusem i wpatrując się w płomyk świecy, budujemy nowy świat, odkrywamy nieprzemijające wartości oraz budzimy w sobie wolę walki o miłość, która rozproszy ciemności grzechu… Piękny jest ten wieczór – smak białego opłatka, radosny śpiew kolęd, zapach leśnego drzewka. Najważniejsze jest jednak, że po raz wtóry rodzi się nadzieja i że Ten, który mówi: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem” przychodzi do wszystkich bez wyjątku…

Błogosławionych świąt Bożego Narodzenia życzy Komandoria Polska Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy.

Czytaj więcej

Szlachetna Paczka w Krośnie

Jak co roku wolontariusze Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy przystąpili do ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”.  W tym roku wybrana została rodzina z powiatu brzozowskiego. Jej sytuacja materialna nie mogła zostać nie zauważone przez naszych wolontariuszy. Wszystkie potrzeby zgłoszone przez animatora rodziny zostały przekazane a w sprawie pralki pomogli strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzozowie.

Czytaj więcej

Święto patronalne naszego stowarzyszenia – Przemyśl

Doroczne święto patronalne Rycerskiego i Szpitalnego Bractwa Świętego Łazarza z Jerozolimy – Stowarzyszenia Katolickiego odbyło się w br. w sobotę 12 grudnia w Katolickiej Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej „Oratorium” im. ks. bp. Jana Chrapka w Przemyślu przy ul. Basztowej. Świąteczne spotkanie członków, wolontariuszy, przyjaciół i sympatyków wspólnoty lazaryckiej rozpoczęła msza św., koncelebrowana przez kilku kapłanów pod przewodnictwem ks. bp. Stanisława Jamrozka w kaplicy tego ośrodka pobytu dziennego dzieci i młodzieży.

Czytaj więcej

Inwestytura i Kapituła Generalna 2015 – Teplá

W dniach od 11 do 13 września 2015 roku, do klasztoru Norbertanów w Tepli, zjechali się członkowie Komandorii, wchodzących w skład Wielkiego Przeoratu Czech, Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy. W piątek, 11 września o godzinie 18.00, miała miejsce Wigilia, na której nowo przyjmowani członkowie Zakonu Lazarytów składali śluby. W sobotę, 12 września, w godzinach przedpołudniowych, zebrali się członkowie Kapituły. Omawiano sprawy bieżące Przeoratu, a poszczególne Komandorie składały sprawozdania ze swojej działalności. O godzinie 15.30 odbyła się uroczysta Msza św. z Inwestyturą, na której do Zakonu zostali przyjęci: Andrzej Mamys BLJ, Rafał Szmyd BLJ, Sylwia Trojanowska DLJ-J, Bogdan Kuliga KLJ i Piotr Sobolewski KLJ-J z Polski, a także czterech współbraci z Czech. Do stopnia SChLJ awansowany został ks. Sławomir Bar. Z rycerskim pozdrowieniem – Atavis et armis witamy nowych Braci i Siostrę w naszej Lazaryckiej wspólnocie. Naszym braciom Czechom serdecznie dziękujemy za życzliwe przyjęcie i możliwość przeżycia tych chwil w tak uroczym i historycznie ciekawym miejscu, jakim jest Klasztor Norbertanów w Tepli koło Mariańskich Łaźni. W niedzielę, 13 września, po Mszy św. i indywidualnym zwiedzaniu przepięknych okolic, pozostali współbracia rozjechali się do domów.

Teplá to niewielkie miasteczko w zachodnich Czechach, położone nad rzeką o takiej samej nazwie. Najcenniejszym jego zabytkiem jest właśnie znajdujący się w odległości około 2 km od centrum Klasztor Norbertanów (Premonstratensów). Świątynia ta została założona w 1193 roku, przez czeskiego szlachcica Hroznata, w podziękowaniu papieżowi za zwolnienie go od udziału w trzeciej wyprawie krzyżowej. Przez stulecia klasztor stanowił duchowe, kulturowe, naukowe i gospodarcze centrum regionu. Po II wojnie światowej został przekształcony w koszary, w których stacjonowała armia czechosłowacka. W ręce Norbertanów opactwo powróciło dopiero pod koniec XX wieku. Obecnie odrestaurowany i otoczony malowniczym parkiem klasztor, udostępniony jest dla turystów.

DSC_9766a DSC_9836a DSC_9874a DSC_9878a DSC_9926a DSC_9936a DSC_9986a DSC_0156a DSC_0146a DSC_0150a

Rekolekcje w Starej Wsi

W dniach 13–15 marca 2015 r. w kolegium jezuitów w Starej Wsi, członkowie i sympatycy zakonu przeżywali rekolekcje wielkopostne pod hasłem „Jezu, ufam Tobie”. Opieki duszpasterskiej dla rekolektantów podjął się, głosząc głębokie kazania i sprawując Msze św., kapelan polskiej komandorii zakonu ks. prał. dr Józef Bar SChLJ. Obecni odprawili także piątkowe nabożeństwo Drogi Krzyżowej, którego rozważania poprowadził komandor polskiej komandorii zakonnej Jan Szmyd KLJ, i wysłuchali kilku nauk i konferencji, związanych z szeroko pojętym charyzmatem swojej posługi.

Zagadnienie postrzegania miłosierdzia Bożego, a także kwestie form kultu tego przymiotu Bożego rozwinęła w pierwszej i drugiej konferencji s. dr Marietta (Elżbieta Kruszewska) z tarnowskiego domu Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Katechetyczny wymiar miłosierdzia Bożego zaprezentował w trzeciej konferencji wikariusz parafii św. Wawrzyńca w Rymanowie ks. Tomasz Węgrzyński. Z kolei autor czwartej konferencji zapoznał uczestników z przeszłością, tradycją i współczesnością Lazarytów na świecie ze szczególnym uwzględnieniem ziem polskich.

Rekolekcje stały się znakomitą okazją do podziękowania za posługę kapłańską oraz złożenia życzeń imieninowych ks. prał. Józefowi Barowi, a także przekazania mu w darze stuły z emblematami lazaryckimi. Ponadto przyjęto do postulatu zakonnego cztery osoby.

Rekolekcje (1) Rekolekcje (6)DSC_0557
Czytaj więcej

Dzień św. Łazarza

„Łazarz był bratem Marii i Marty. Mieszkali razem w Betanii, na wschodnim zboczu Góry Oliwnej. Chrystus darzył ich swoją przyjaźnią i bywał w ich domu. Kiedy Łazarz zmarł i został pochowany, Jezus przybył do Betanii i wskrzesił go” (J 11, 1-44).

17 grudnia, u progu ostatniego tygodnia Adwentu, dzielącego nas od świąt Bożego Narodzenia, Kościół czci i wspomina świętego Łazarza. Postać to niezwykła i zupełnie wyjątkowa. To właśnie nad jego grobem płacze Chrystus. To właśnie on jest żywym świadectwem Bożej chwały i mocy, potężnego cudu wskrzeszenia z martwych, który ma przekonać nawet najbardziej zatwardziałych, o mesjańskim posłannictwie Jezusa.

Delegatura Podkarpacka Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy oraz Stowarzyszenie Katolickie, Rycerskie i Szpitalne Bractwo św. Łazarza z Jerozolimy działające na terenie Archidiecezji Przemyskiej i Diecezji Rzeszowskiej w dniu 13 grudnia obchodziły swoje święto patronalne. Msza św. której głównym celebransem był J.E. ks. bp. Adam Szal zapoczątkowała obchody tego święta. Podczas tej Mszy św. swoje ślubowanie złożyli nowi wolontariusze. Ponadto została zaprezentowana nasza działalność i zostały wręczone okolicznościowe statuetki dla osób wspierających naszą działalność oraz podziękowania dla najbardziej aktywnych wolontariuszy.

fot. Andrzej Józefczyk Redaktor Tygodnika „Nowe Podkarpacie”

 

 

Dzień św. Łazarza 13) Dzień św. Łazarza 15) Czytaj więcej

„Snajper” Klub Strzelecki

25 września 2014 roku w miejscowości Brzozów odbyły się pokazy pierwszej pomocy dla klubu strzeleckiego „SNAJPER”. Uczestnikami była młodzież. Przedstawiono prezentację z zasad udzielania pierwszej pomocy w przypadku zatrzymania krążenia u dorosłego oraz dziecka jak również zaprezentowano pozycję boczną bezpieczną.Po części teoretycznej przyszedł czas na ćwiczenia praktyczne.

 

pokaz

Czytaj więcej

Ratuj z Lazarusem

Człowiek jest tyle wart, ile może pomóc drugiej osobie. 

Właśnie to krótkie, ale jakże trafne hasło przyświecało I Lazarskim Mistrzostwom Pierwszej Pomocy „Ratuj z Lazarusem” dla uczniów Publicznego Gimnazjum w Krościenku Wyżnym. Konkurs został przeprowadzony 28 maja na terenie tej właśnie szkoły. Międzyklasowa rywalizacja rozpoczęła się o 8.00 sprawdzianem teoretycznym. Po zakończeniu rozpoczęła się część praktyczna. Każda drużyna musiała na wcześniej przygotowanych przez nas ogniskach urazowych udzielić szybko i fachowo pierwszej pomocy. Był to wypadek samochodowy, postrzał w klatkę piersiową, resuscytacja krążeniowo-oddechowa u osoby dorosłej, dziecka i niemowlęcia. Nasi pozoranci wykazali się niebywałym talentem aktorskim, doskonale odzwierciedlając emocje towarzyszące osobom poszkodowanym w rzeczywistości. Klasowi ratownicy mieli naprawdę nie lada wyzwanie, aby to opanować. Po zakończeniu konkursu odbyła się pogadanka z p. Bartoszem Pankiem o pierwszej pomocy, pokaz kwalifikowanej pierwszej pomocy z użyciem noszy typu deska i automatycznego defibrylatora zewnętrznego, jak również podsumowanie z wręczeniem dyplomów i pucharu. Konkurs podobał się naszym uczestnikom, co bardzo nas cieszy.

 Turniej Ratuj z Lazarusem17

Czytaj więcej

Dom Pomocy Społecznej w Brzozowie

 

W wielkim tygodniu w środę 16.04.2014 r. wspólnie z młodzieżą Zespołu Szkół w Starej Wsi i ich opiekunką odwiedziliśmy mieszkańców DPS-u w Brzozowie. Nasi podopieczni otrzymali od nas serdeczne świąteczne życzenia i pisanki ręcznie malowane. W zamian otrzymaliśmy ogrom wdzięczności, były też łzy wzruszenia, aż trudno było się rozstać, ale umówiliśmy się na majówkę – oj będzie się działo!

Zdjęcie użytkownika Anna Żmuda. Czytaj więcej

Kurs Pierwszej Pomocy

W dniach 4-5 kwietnia dla wolontariuszy św. Łazarza został zorganizowany Kurs Pierwszej Pomocy, trwał trochę dłużej niż standardowy kurs  ale, aby udzielać pomocy sami musimy wiedzieć jak to czynić. Szkolenie takie nasi wolontariusze przechodzą co roku. Na zakończenie każdego kursu przeprowadzany jest egzamin.

Kurs pierwszej pomocy93  Czytaj więcej