Święto Rodziny w Diecezji Opolskiej

Małą okrągłą rocznicą nazwał dzisiejszy dzień ks. Waldemar Musioł rektor Bractwa św. Józefa, które od 5 lat odchodzi  święto swojego Patrona w Jemielnicy. Dzień 1 maja to w Diecezji Opolskiej Święto Rodziny, przeżywane w radości, pod przewodnictwem ks. bp. Andrzeja Czai Ordynariusza Opolskiego. Podobnie jak w latach minionych, połączone było z Jarmarkiem Cysterskim, upamiętniającym Zakon Cystersów, do którego należała w średniowieczu jemielnicka parafia. Przy kościele pw. Wszystkich Świętych uformowała się procesja, w której uczestniczyli włodarze gminy, powiatu i województwa, zaproszeni goście, seminarzyści, księża i opolscy biskupi. Rytm nadawała młodzieżowa orkiestra dęta.

O godz. 11 odbyła się uroczysta Msza św. której tradycyjnie przewodniczył ks. bp Andrzej Czaja, w asyście ks. bp. Pawła Stobrawy i ks. bp. Rudolfa Pierskały oraz wielu księży z diecezji opolskiej. Proboszcz jemielnickiej parafii  Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ks. Henryk Picheń witając gości na obchodach Święta Rodziny, przywitał także przedstawiciela Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy, chev. Jerzego Korwin Małaczyńskiego KLJ-J,  Marszałka Wielkiego Przeoratu Polski OSLJ.

Głosząc homilię, ks. bp Andrzej Czaja przypomniał, że to Papież Pius XII proklamował dzień 1 maja świętem Świętego Józefa Rzemieślnika. I dalej Opolski Pasterz mówił: Bóg wybrał św. Józefa za godnego bycia opiekunem swego Bożego Syna. Uznał Go za godnego bycia Oblubieńcem Matki Bożego Syna. Ksiądz biskup zacytował powiedzenie sióstr  Józefitek „Święty Józef miał ręce przy pracy, ale serce przy Bogu”. Przywołując słowa dzisiejszej Antyfony duszpasterz powiedział, że nasza praca będzie wspaniale owocować, gdy będzie służyć Bogu.  Zaś św. Paweł w dzisiejszym  czytaniu podpowiada nam jak służyć  Bogu: „… wszystko, cokolwiek działacie słowem lub czynem, wszystko czyńcie w imię Pana Jezusa, dziękując Bogu Ojcu przez Niego. Cokolwiek czynicie, z serca wykonujcie, jak dla Pana, a nie dla ludzi, świadomi, że od Pana otrzymacie dziedzictwo wiekuiste jako zapłatę. Służcie Chrystusowi jako Panu”. Praca jest nadanym nam przez Boga obowiązkiem. Kiedy tak postanowił? Wtedy gdy stworzył człowieka. Uczynił go po to by panował, ale nie władał. Panowanie to ma być rozumiane jako współpraca z Bogiem, dla utrzymania Bożego ładu. Jesteśmy oczywiście wolni, możemy nie pracować, ale wtedy łamiemy Boży porządek. Św. Paweł pisze: ‘kto nie pracuje ten nie je”. Celem pracy nie jest utrzymanie się przy życiu. Praca jest środkiem do tego, zarówno w sferze materialnej jak i duchowej. Praca służy rozwojowi człowieka. Zaś nieróbstwo i pracoholizm są wynaturzeniem. Łamią one ład dany nam przez Boga. Dzieła naszego Zakonu wpisują się w głębię tych słów.

Po Mszy św. zgodnie z tradycją, wszyscy uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni przez ks. proboszcza na cysterską kiełbaskę. O godz. 14.00 rozpoczął się Jarmark Cysterski, na którym każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Relacje z tego Święta zamieściły na swoich stronach internetowych lokalne media, tj. Diecezjalne Radio Doxa, Radio Opole, Telewizja Opole i Nowa Trybuna Opolska

.